In de negentiende eeuw was de sierteler Louis Van Houtte een veelgeprezen figuur. Hij was ontdekkingsreiziger, auteur en uitgever, directeur van de Brusselse Kruidtuin, jurylid en burgemeester.
In Gentbrugge richtte hij een tuinbouwbedrijf met internationale faam en dito school op. Zijn bedrijfstijdschrift Flore des Serres et des Jardins de l'Europe werd wereldwijd verspreid.
Door Luc Dhaeze-Van Ryssel, René De Herdt, Lucien Debersaques en Ronald Viane, 2010
Louis Benoît Van Houtte werd op 1 juli 1810 geboren te Ieper als zoon van een ondernemer. Volgens de traditie had hij een persoonlijk bloemenperkje in de ouderlijke tuin.
Na het plotse overlijden van zijn echtgenote ondernam Louis een expeditiereis naar Brazilië, Zuid-Amerika.
Papeleu en Van Houtte vonden gehoor bij bloemenkweker Alexander Verschaffelt uit Gentbrugge. In 1839 huurden ze er een stuk grond van anderhalve hectare voor een periode van 32 jaar met recht van aankoop.
Van Houtte trachtte op meerdere, soms spectactulaire manieren om in de aandacht te komen van de nationale en internationale spelers.
Omstreeks 1875 kreeg Van Houtte te maken met gezondheidsproblemen en heupjicht.